Sveta Nedjelja

Vinařská osada Sveta Nedjelja, zvaná též Sv. Nedjilja či Nedjiljica nebo Nediljica, leží na jižním pobřeží ostrova Hvaru, 8 km západně od osady a letoviska Zavala.

Původní osada je rozložena stranou moře 100 metrů vysoko na úpatí vrchu Sv. Nikola (825 m), nejvyššího vrcholku celého ostrova. Nová výstavba se ale šíří při moři.

Osada Sv. Nedjelja je nejvýchodněji ležící osada dostupná po lokální silnici vedoucí od Zavaly po jižním pobřeží směrem k východu. Celá tato část jižního pobřeží Hvaru je poměrně odlehlá díky jedinému možnému přístupu, kterým je úzký tunel nad Zavalou, a Sveta Nedjelja je ještě odlehlejší, protože zde silnice končí. O výstavbě jejího pokračování dále k západu k hlavní silnici do Hvaru se sice uvažuje, přestože ekologové mají vzhledem k neporušenosti zdejšího životního prostředí záporné stanovisko. Uvažovaná komunikace Sveta Nedjelja - Dubovica by znamenala silniční propojení celé západní části jižního pobřeží ostrova Hvaru. V roce 2009 byla mezi osadou Sv. Nedjelja a zátokou Dubovica dokončena tzv. protipožární cesta. Tato poměrně široká makadamová cesta, která se dost hluboce zařezává do prudkého svažitého terénu, by měla sloužit výhradně protipožární ochraně a včasným zásahům hasičů při požárech. Zatím ji využívají místní i turisté. Podrobnější informace najdete v článku: Protipožární cesta Sveta Nedjelja - Dubovica.

Nejbližším sousedem Sv. Nedjelje východním směrem je osada Ivan Dolac. Právě svahy mezi oběma osadami jsou domovem proslulé odrůdy vinné révy plavac mali, z jejíchž hroznů se vyrábí špičkové rubínově červené víno plavac. Zde se v malém rozsahu pěstuje i vinná réva drnekuša, jejíž hrozny se malém množství přidávají při výrobě vína plavac a dodávají mu tak specifickou příchuť. Vinice se šplhají až ke skalám horského hřebenu.

Právě borovice na mysu z vedlejšího obrázku zdobí etiketu vína Zlatan plavac a Zlatan otok, které produkuje místní vinařství Plenković. Zlatan plavac, špičkové červené víno odrůdy plavac mali z lokality Sveta Nedjelja, získává řadu ocenění ve vinařských soutěžích.

Letovisko Sveta Nedjelja vyhledávají rekreanti, kteří mají rádi klid, čisté moře a krásnou přírodu. Pobřeží je tu mimořádně malebné a divoké. Směrem na západ i na východ od Sv. Nedjelji jej tvoří strmé skály spadající až do moře. Najdou se tu krásné a romantické možnosti koupání.

Fotografie
Sveta Nedjelja z letadla
Z letadla
Útesy a horní část obce
Útesy
Sveta Nedjelja shora
Sveta Nedjelja
Vyhlídka na mysu
Vyhlídka na mysu
Marina
Marina
Z moře
Z moře

Místa v okolí

Booking.com