Poloostrov Kabal

Poměrně rozsáhlý poloostrov Kabal se nachází v severozápadní části ostrova Hvaru. Jeho pobřeží je velmi členité, s více než dvacítkou větších a menších zátok. Nejzápadnější bod poloostrova, mys Kabal (Rt Kabal) míjejí trajekty na trase ze Splitu, když vplouvají do šest kilometrů dlouhého Starigradského zálivu (Starigradski zaljev) a dál pokračují podél jižního pobřeží poloostrova do přístavu ve městě Stari Grad. Právě Kabalu, který chrání celý záliv před severními větry, vděčí Stari Grad za pověst bezpečného přístavu, kde se jachtaři rádi zastavují na svých toulkách po Jadranu.

Poloostrov Kabal zaujímá polochu 8,5 kilometrů čtverečných. Směrem od východu se rozprostírá od šíje zvané Vrata, která je sevřena zátokami Zavala na jihu a Žukova na severu, až po mys Kabal (Rt Kabal) na západě. Poloostrov je dost nízký a plochý, jen v oblasti skalnatého mysu dosahuje nadmořské výšky 129 metrů (Bila glava). Každého nejvíce zaujme, že je celý zelený, a to jak z výšky, tak při pohledu z mořské hladiny. V nižších polohách jej pokrývá makije, tedy především vřes, planika, myrta a rozmarýn, v nejvyšších polohách kraluje borový les. Ten však utrpěl značné škody při požáru v roce 2017.

Existuje více verzí původu slova Kabal. Může pocházet od latinského "capo cabo" tedy "mys je chráněn" (rozuměj "mys je chráněn před větry") nebo "Equus caballus" - latinského názvu pro koně, kterého by snad mohl připomínat tvar poloostrova. Také mohl vzniknout od ilyrského slova "kebala", což znamená hlava. Za nejpravděpodobnější se pokládá odvození od slova ve zdejším čakavském dialektu "kabuol" označující prut vinné révy z hrozny. A přesně tak má vypadat poloostrov Kabal při pohledu z vrcholu kopci Ozrinj (443 m) nad vesnicí Brusje.

Starigradským zálivem dopluli na ostrov také první řečtí osídlenci, zakladatelé tehdejšího Pharosu. Starigradský záliv se pak ještě jednou zapsal do dějin ostrova ve 3. století (ala nejen jeho), a to bitvou mezi Římany a místním ilyrským vládcem Demetriem z Hvaru (Demetrije Hvaranin). Demetrius ovládal tehdy kromě Hvaru i další ostrovy jako Korčulu, Brač i část jihodalmatské pevniny. Byl původně velitelem vojsk proslulé ilyrské královny Teuty. Po jejím pádu a ovládnutím její říše Římany se stal nakrátko římským spojencem a vazalem. Ale následně nezůstal ani Římu věrný a uzavřel spojenectví se sousedními vládci proti Římu, především Makedonci. A nakolnec po neklidném životě padl na Peloponézu v boji s Římany.

Poloostrov Kabal navštěvují jako výletní cíl milovníci odlehlé neporušené přírody a ti, kdo dávají při koupání přednost pocitu volnosti před přeplněnými plážemi ve městech. Na své si tu přijdou i potápěči, kteří pod mořskou hladinou najdou pravý ráj (podrobněji v části Stari Grad - Sportovní aktivity).

Kabal je dobře dosažitelný ze Starého Gradu buď lodí či člunem, pěšky, na kole či autem. Po moři je přístup k zátokám nejsnazší a není třeba nijak zvlášť popisovat. Pěším turistům a cyklistům vedou na poloostrov Kabal značené stezky ze Starého Gradu.

A jak se na Kabal dostat autem? Ze Starého Gradu vede k severozápadu úzká asfaltová silnice se směrovkou "Rudine". Nejprve stoupá do prudkého kopce, po levé straně se vypíná vrch Glavica s křížem na vrcholu. Z tohoto vyhlídkového bodu se otevírá krásný pohled na Stari Grad, zátoku a ostrovní hřeben. Ze silnice je značena pěší odbočka. Na křižovatce na kopci se odděluje silnice k severu do vesnice Mala Rudina, ale na Kabal je třeba odbočit k západu na vesnici Velika Rudina. Jsou to vesnice s typickými starými hvarskými kamennými domy, z nichž mnohé prošly obnovou a slouží k ubytování turistů. Ve vesnici Mala Rudina byl před pár lety vybudován komplex jedenácti luxusních vil s bazény a výhledem na protilehlý ostrov Brač.

Poloostrov Kabal začíná kousek za vesnicí Vela Rudina, na šíji zvané Vrata. Odtud vedou pěší cesty do dvou krásných a stále více navštěvovaných zátok: k severu do zátoky Žukova a k jihu do zátoky Zavala. V tomto místě končí asfaltová silnice a dál na Kabal pokračuje prašná makadamová cesta, která je pro osobní auta dobře sjízdná. Z ní pak vedou pěší stezky do dalších zátok. Některé jsou označené, jiné je třeba hledat podle mapy. Do některých se lze dostat jen po moři.

Krátce před místem, kde se cesta ostře lomí k západu, odbočuje pěší stezka do zátok v oblasti mysu Smočiguzica (Rt Smočiguzica), tedy nejsevernější části poloostrova i celého ostrova Hvaru. Je třeba vysvětlit, že slovo guzica je nespisovný, trochu vulgární chorvatský výraz pro sedací část lidského těla, takže by se název mysu mohl přeložit jako Namočprdelka. Tuto oblast proslavil jedinečný snímek slavného chorvatského fotografa Ivo Pervana, který za ni získal řadu mezinárodních ocenění. Pohled na skalnaté výběžky na mysu, připomínající ptačí pařáty, se stal symbolem nejen Kabalu, ale i celého ostrova Hvaru.

Makadamová cesta vede až k mysu Kabal – do zátoka Lozna (Uvala Lozna). Tam, kde cesta odbočuje z ostrovního hřbetu a začíná klesat dolů k zátoce, končí "pěkný" makadam a začíná "horší", tedy běžným osobním autem těžko sjízdný. Nezbývá než pokračovat poslední úsek pěšky. Zátoka Lozna je krásná a liduprázdná. Kolem dokola jsou skály, jen vlastní pláž v závěru zátoky tvořena velkými bílými oblázky.

Kromě neporušené přírody je tu ještě jedna zajímavost. Nad západním břehem zátoky vede poměrně široká cesta, kolem níž se povalují zrezivělé ostnaté dráty. Po pár desítkách metrů lze dojít k vchodu do bunkru, který byl postaven na tomto strategickém místě po druhé světové válce, v období studené války. Bunkr je volně přístupný, kupodivu čistý a jeho chodbami lze dojít na několik pozorovatelen s překrásným výhledem na ostrov Brač a přilehlé moře. K detailnějšímu prozkoumání je však třeba baterka. Informační materiály se o pevnosti nezmiňují, ale místní ji dobře znají.

Na závěr připojujeme ještě jedno doporučení: pokud chcete vidět panoramatický obrázek celého poloostrova, vydejte se po "staré" silnici ze Starého Gradu do Hvaru. Na Vyhlídce (Vidikovac) budete mít Kabal pod sebou jako na dlani (podrobněji v článku: Cesta nejkrásnějších výhledů na ostrově Hvaru).

Fotografie
Polostrov Kabal
Polostrov Kabal
V popředí mys Smočiguzica
Mys Smočiguzica (Foto: Hrvatska turistička zajednica)
Makadamová cesta poloostrovem
Cesta poloostrovem
Zátoky na jižním pobřeží Kabalu
Jižní pobřeží
Zátoka Lozna
Zátoka Lozna
Pozorovatelna bývalé vojenské pevnost
Pozorovatelna
Pozorovatelna
Pozorovatelna
Chodba
Chodba
Pohled z pozorovatelny
Pohled z pozorovatelny

Místa v okolí