Pozvánka na letní festival "Hvarská letní představení"

Hvarská letní představení ( Hvarske ljetne priredbe), konané poprvé v roce 1961, patří k nejstarším letním kulturním festivalům na pobřeží Jadranu. Malebné prostředí historického města Hvaru a bohatý hudební, dramatický a folklorní program přitahuje každoročně nejen tisíce návštěvníků této oblíbené turistické destinace, ale i stovky umělců z Chorvatska a zahraničí, kteří rádi na festival přijíždějí, aby tu vystoupili pod širým nebem nejslunečnějšího ostrova a vychutnali si kulturní atmosféru tisíciletého města.

Právě lokality, kde se představení odehrávají, jsou velkým magnetem pro všechny zúčastněné. Za nejpůsobivější se pokládá atrium františkánského kláštera ( Klaustar franjevačkog samostana) z 16. století, které je ideálním prostředím pro koncerty komorní hudby. Slavnostní zahájení vždy probíhá na nejkrásnějším hvarském prostoru – na Náměstí sv. Štěpána ( Trg sv. Stjepana), kam se vejdou i velké hudební soubory a spousty diváků. Nezapomenutelné jsou také koncerty vážné hudby v katedrále sv. Štěpána, dominantě hlavního náměstí, koncerty v blízkém renesančním letohrádku Hanibala Luciće ( Ljetnikovac Hanibala Lucića), divadelní a taneční představení na letní scéně bývalého kláštera sv. Venerandy ( Veneranda) nebo večery dalmatských písní v pevnosti Fortica (Tvrdjava Fortica nebo Španjol), která se tyčí vysoko nad městem.

Hvarské letní představení bývaly také nejdelším festivalem na Jadranu, protože začínaly po velikonočních svátcích a trvaly až do poloviny října. Cílem organizátorů vždy bylo zprostředkovat obyvatelům Hvaru a jejich hostům kvalitní umělecké zážitky s důrazem na díla chorvatských skladatelů.

Festival se letos koná od 10. června do 28. září. Oproti dřívějším zvyklostem přinese změnu celé koncepce. Hlavní program soustředí na červenec a srpen, kdy vystoupí renomovaní hudebníci a umělci a uskuteční se nejúspěšnější divadelní představení uplynulých let. V červnu a září dostanou prostor lokální kulturní a umělecké soubory.

Program 57. ročníku "Hvarských letních představení: www.hvarsummerfestival.hr


Zdroj informací:
Fotografie
Náměstí sv. Štěpána
Nám. sv. Štěpána
Františkánský klášter
Františkánský klášter
Františkánský klášter
Františkánský klášter
Letohrádek H. Luciće
Letohrádek H. Luciće
Pevnost Fortica
Pevnost Fortica
Další zprávy