Kultura

Stari Grad je město s velmi cennými historickými památkami a bohatou kulturní tradicí. V roce 2008 bylo Starigradské polje zapsáno do prestižního seznamu světového kulturního a přírodního dědictví organizace UNESCO (viz článek Starigradská kulturní památka na seznamu UNESCO). A v roce 2016 oslavilo 2 400 let od svého založení, tedy od příchodu Řeků na ostrov Hvar, kteří tu založili osadu Pharos, dnešní Stari Grad. Informace: Informace: Stari Grad 2400 a Starogradsko polje

Kulturní festival Starigradské letní představení (Starogradske ljetne priredbe) má bohatý program nejrůznějších akcí, od koncertů vážné hudby, folklorních večerů, kytarových recitálů, výstav, divadelních představení až po koncerty populární hudby. Konají se v atraktivním prostředí náměstí starého města, např. na náměstí Škor, Tvrdalj a Sv. Štěpána. Pravidelnou akcí je i Letní kytarová škola Gitarastra vždy v červenci s kytarovými recitály v kostele sv. Jana (Sveti Ivan).

Na letních představení nikdy nechybí místní umělecké soubory, především orchestr Hrvatska gradska glazba založený před 140 lety, vokální skupina Faroski kantaduri, která zpívá jak staré dalmatské písně, tak pašijové písně u příležitosti velikonočního týdne, divadelní skupiny Pikolo teatar a KUD Petar Hektorović. Na festivalu hostují soubory z různých koutů Chorvatska a zahraničí, například i z České republiky.

Součástí festivalu jsou rovněž gastronomické přehlídky, které prezentují nejznámější hvarské produkty. K těm nejoblíbenějším patří degustace proslulých hvarských vín na starigradských náměstích za doprovodu folklorních souborů.

Největším svátkem je lidová slavnost sv. Rocha (Fešta Svetog Roka), patrona města Stari Grad, vždy 16. srpna, který je současně Dnem města. Po slavnostních mších prochází městem barvité procesí nesoucí sochu svého ochránce sv. Rocha. Celodenní program plný hudby, zábavy a starigradských specialit vrcholí slavnostním koncertem a ohňostrojem.

Novým obohacením letního programu se stal festival moře, námořníků a lodí "Dny v zátoce" (Dani u vali), který se poprvé konal v roce 2016. Je oslavou námořního dědictví Chorvatska a života na východním pobřeží Jadranu. V loňském roce se hladina Starigradské zátoky zaplnila osmdesáti tradičními dřevěni loděmi a plachetnicemi, které brázdily vlny Jadranu již před staletími. Tato neobvyklá přehlídka probíhá v polovině září.

Festival se koná se od konce května do poloviny září. Program lze najít na stránkách Turistického sdružení města Stari Grad.

Muzea a galerie

  • Muzeum Starého Gradu (Muzej Starog Grada) se nachází v paláci Biankini (Palača Biankini), v ulici Braće Biankini 4. K vidění stálá výstava "Faros – Faria – Stari Grad", která podává svědectví o dlouhé historii města. Vystaveny jsou nálezy z prehistorické doby, z doby založení řecké osady, z římského období až do pozdní antiky. V Abdevnorově místnosti (Abdevnorova soba) je umístěn náklad římské obchodní lodi ztroskotáné ve 4. století v zátoce Duboka na severním pobřeží Hvaru (především amfory a zbytky vybavení lodi) tak, jak jej archeologové našli na dně moře. "Kapitánská místnost" (Kapetanska soba) připomíná zlaté období mořeplavby ve druhé poloviny 19. století, kdy Stari Grad byl živým námořním střediskem a starigradští námořníci se plavili po celém Středomoří. "Salon Gelineo Bervaldi" prezentuje, jak žila bohatá vrstva velkostatkářů, rejdařů a kapitánů v době rozmachu Starého Gradu v 18. a 19. století. Poslední část nazvaná "Čtyři starigradští umělci 20. století" (Četiri starogradska umjetnika XX. stoljeća) přibližuje čtyři významné malíře, kteří se narodili ve Starém Gradu: Juraje Plančiće, Bartola Petrić, Pava Dulčiće a Magdu Dulčić. Muzeum je otevřeno v červenci a srpnu od 10 do 12 hod. a od 19 do 21 hod., v neděli od 19 do 21 hod. V květnu, červnu, září a říjnu je muzeum možno navštívit každý den kromě neděle od 10 do 13 hod. Vstupné je 20 kun. Informace: www.msg.hr
  • Nejkrásnější památkou Starého Gradu je renesanční letohrádek Tvrdalj básníka Petara Hektorović s malebnou vodní nádrží a zahradou. V komplexu je k vidění Etnografické sbírka (Etnografska zbirka). Letohrádek je otevřen v sezóně od 10 do 12 hod. a od 18 do 21 hod., mimo sezónu podle dohody.
  • Dominikánský klášter (Dominikanski samostan) má ve svých sbírkách kromě nálezů z řeckého a římského období i obraz Oplakávání Krista od slavného benátského malíře Jacopa Robusti Tintoretta (1518 - 1594) a dřevěnou plastiku Kristus na kříži od Giacoma Piazzetty (1640-1628), který se pokládá za nejlepší plastiku tohoto typu v Dalmácii. Klášter je otevřen v sezóně od 10 do 12 hod. a od 18 do 21 hod. Informace: www.dsspm.hr
  • Galerie v kostelíku sv. Jeronýma (Sveti Jerolim) na nábřeží blízko městské pláže slouží jako příležitostný výstavní prostor.

Po návštěvě muzeí, galerií a historických památek, uvedených v části Historie a kulturní dědictví, stojí za to si udělat procházku úzkými uličkami starého města. Jistě objevíte mnoho krásných zákoutí.

Fotografie
Letohrádek Tvrdalj
Letohrádek Tvrdalj
Dominikánský klášter
Dominikánský klášter
Amfory z expozice Ztroskotání antické lodi
Amfory
Starigradské věže
Starigradské věže
Úzká ulička
Úzká ulička
Kostelík sv. Rocha (Sveti Roko), patrona města
Kostelík sv. Rocha (Sveti Roko)
Starigradská zákoutí
Starigradská zákoutí
Úzká ulička
Úzká ulička
tarigradská zákoutí
Starigradská zákoutí
Místa v okolí